Dzień Kobiet z Seatem

Muli-Salon Reiski czyli bydgoski salon samochodowy zaprosił Kobiety Biznesu na celebrację Dnia Kobiet z nowym SEAT-em Arona. To był wieczór pełen atrakcji.  Na gości czekał pyszny catering. Panie mogły skorzystać z rad stylistek i makijażystek. Były też konkursy z nagrodami. Oprócz prezentacji nowego modelu Seata, wrażeń dostarczył energetyczny występ elektrycznego duetu smyczkowego Pinky Loops. Dziewczyny grające na elektrycznych skrzypcach i wiolonczeli z towarzyszeniem „loopera” zagrały kilka wyrazistych i dynamicznych utworów.

Reklamy

Koncerty Pinky Loops i EjPiEj

Duet Pinky Loops i zespół EjPiEj połączył swoje siły, aby wspólnie (oprócz solowych setów) zagrać na trzech koncertach, które odbyły się w bydgoskim klubie Eljazz, Piwnicy Kulturalnej w Kwidzynie i Szwalni w Sztumie. Powstało z tego bardzo ciekawe i energetyczne połączenie instrumentów smyczkowych z muzyką rockową.

Bardzo pochlebna recenzja z koncertu w Piwnicy Kulturalnej Spichlerz autorstwa Pawła Wiśniewskiego ukazała się w gazecie Puls Kwidzyna:

Można by przypuszczać, że występ będzie się składać ze smętów i porannego pitolenia. Jak ktoś tak myślał, to nie myślał. Jemu się tylko zdawało.

W repertuarze Pań z Pinky Loops można znaleźć wszystko, poza tymi dwoma wyżej wymienionymi atrakcjami. Zaczęło się się mocno swingowo. Klasyk lat 60-tych wykonywany przez dziesiątki artystów, czyli „HIt The Road Jack”. Ale zagrać to na smyczkach? Czemu nie, proszę bardzo. I powiem, że wyszło to kapitalnie. I do tego te dźwięki różowych szpilek, które „robią” za beat – prawie jak stopy Demolki (też swoją drogą z Bydgoszczy). To już kolejne bardzo ciekawe odkrycie muzyczne z tego miasta.

Nic tak dobrze nie robi jak przejście z klasyka swingu do klasyka lat 80-tych… i to klasyka elektronicznego. „Sweet Dreams” też grany i ograny do obrzygania. niby się to zna na pamięć, niby skandal, bo MM to nagrał i sprofanował. Niby nic nowego się nie da z tym numerem zrobić. A tu niespodzianka – DA SIĘ. Jak się Polak weźmie… to się da, a jak dwie Polki się wezmą… to już w ogóle się da bez najmniejszego kłopotu. Dźwięki instrumentów smyczkowych mają tą cholernie piękną cechę, że potrafią wywołać niemal natychmiast ciarki na każdej (prawie) części ciała. W tym utworze to wyszło cudownie, choć nie był to szczyt możliwości.

W repertuarze Panie mają nie tylko takie klasyki. Mają również muzykę z filmów. Na pierwszy ogień poszedł motyw z PULP FICTION. Ten motyw co jest w filmie podczas napisów początkowych i track gitary zagrany na skrzypcach – brzmi niesamowicie pięknie i grając go trzeba naprawdę mocno „wymiatać”. Z jednej strony jest człowiek zahipnotyzowany dźwiękami a z drugiej chciałby do tego sobie poskakać. I jak tu żyć Panie Naczelniku? Świetna aranżacja utworu. Życie to nie bajka, ale klimat filmowy utrzymał się nadal.

Requiem dla snu. Clint Mansell stworzył przegenialną ścieżkę dźwiękową do tego filmu. Móc te dźwięki usłyszeć na żywo, odegrane z pasją i do tego z niesamowitą subtelnością oraz delikatnością – to był prawie szczyt. Dziękuję, że dane mi było usłyszeć te kompozycję na żywo

Następny utwór pokazał dobitnie, że własne kompozycje są równie dobre jak aranżacje coverów. Trochę taki niepokorny, trochę tajemniczy i zarazem „walcowaty”. Taki trochę ciężki, przygniatający i zarazem bardzo ciekawy – takie moje odczucia.

Następne dwa utwory w oryginale nie należą do moich ulubionych. Sting „Shape of my heart” i „Happy” – kawałek, który był w lato męczony do znudzenia w każdej stacji radiowej. Na szczęście aranżacje Asi i Marty były dużo lepsze od oryginałów i podobały się.

I wtedy nastąpił „creme de la creme” wieczoru. Apocalyptica i utwór „Hope”. Na cztery wiolonczele ten utwór niszczy miażdży i bombarduje wszystko w promienie stu tysięcy jednakowych miast. Ale połączenie w tym utworze dźwięku ostrej wiolonczeli i delikatnego dźwięku skrzypiec… sprawiło, że zgłupiałem. Które wykonanie jest lepsze? Nie wiem. Dla mnie oba genialne.

Panie zagrały również medlay z twórczości biało-czarnego murzynka czyli Misia Dżaksona, fragment ze ścieżki filmowej „Incepcja” i na zakończenie ACpiorunDC.

I wtedy na scenie pojawili się Panowie – Adam, Piotr i Arek, aby razem wykonać trzy utwory wspólnie. Dźwięki instrumentów smyczkowych są przepiękne i przecudowne. Tak samo jeśli chodzi o muzykę rockową, ale jeśli te dwa gatunki spotkają się w jednej chwili to powstaje coś niewyobrażalnie cudownego. Utwory z repertuaru EjPiEj – Andrzej i Alternatywa – nabrały zupełnie innego pełniejszego wymiaru, nowego kształtu. To było piękne zakończenie magicznego wieczoru.

Tak jak całe życie nie cierpiałem koloru różowego (w każdym odcieniu), tak dziś mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest coś co jest PINKY i to mnie się podoba. A ja to kupuję po całości. Pozostaje czekać na jakieś wydawnictwo na krążku.

Arkadiusz Rogowski i #ROGATEGRANIE + Janek Górny + Krzysztof Sępioł i #PIWNICAKULTURALNA – dzięki za organizacje takiego koncertu w Kwidzynie. Marcelina Czarnecka i Aleksandra Król-Rogowska za czas i miłe blablabeer po koncercie. Adam Meryk, Piotr Podlewski i Rogaś za możliwość usłyszenia EjPiEja w nowej, innej odsłonie. A szczególne podziękowania dla głównych aktorek wieczoru – Marty Lutrzykowskiej i Asi Czerwińskiej. Zderzyć się z Waszą muzyką to najczystsza przyjemność.

Weekendowa trasa koncertowa

Klub Eljazz, Rogate Granie oraz AA GOORNY mają zaszczyt zaprosić na koncertowy weekend z muzyką instrumentalną w wykonaniu duetu Pinky Loops oraz zespołu EjPiEj.

9 luty – Bydgoszcz, klub muzyczny Eljazz

10 luty – Kwidzyn, Piwnica Kulturalna Spichlerz

11 luty – Sztum, Szwalnia

 
Pinky Loops – Kobiecy duet, który gra na elektrycznych instrumentach smyczkowych z wykorzystaniem loopera, czyli urządzenia do tworzenia pętli muzycznych. Dzięki temu mogą dodawać wiele linii melodycznych niczym kilkuosobowy zespół i sprawić, że występ stanie się bardziej interesujący dla słuchacza.

EjPiEj – … trzech facetów, którzy za sprawą swojej muzyki przenoszą słuchacza do innego wymiaru. Muzyka instrumentalna, budząca w słuchaczu najróżniejsze nastroje – od euforii do niepokoju. Mieszanka stylów – bules? jest, rock? jest, elektronika? jest, jazzowa jazda? jest…brzmi to nieprawdopodobnie, a jednak udowadniają, że można to wszystko połączyć w jedną całość. Sami określają swój styl jako: AlternativArtRockInstrumental ExperimentalMixOf. Trzy różne osobowości, trzy różne światopoglądy, trzech indywidualistów – jeden wspólna jazda muzyczna – jeden EjPiEj 

Zapraszamy!

Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy

Zgłosiłyśmy udział w konkursie stypendialnym Prezydenta Miasta Bydgoszczy skierowanym do osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz działaniem na rzecz upowszechniania kultury. Nasz pomysł został doceniony i otrzymałyśmy wsparcie finansowe na realizację projektu pn. „Nagranie i wiedeoklip duetu smyczkowego Pinky Loops”.

Była to I edycja konkursu stypendialnego w tym roku, w której indywidualni twórcy i animatorzy kultury ubiegali się o środki finansowe na realizację 87 projektów. Komisja spośród nadesłanych propozycji wybrała 44 – w tym 17 propozycji w zakresie projektów wydawniczych, 15 projektów muzycznych (w tym 5 zagranicznych), a także 12 w zakresie fotografii, malarstwa, sztuk wizualnych, dziedzictwa kulturowego i upowszechniania kultury (w tym projekty teatralne i interdyscyplinarne).

W poniedziałek, 15 stycznia w ratuszu odbyło się oficjalne spotkanie bydgoskich artystów, na którym zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz wręczyła stypendystom listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Carol of the Bells – piosenka świąteczna

Są takie piosenki, które jak się usłyszy to potem można nucić przez wiele godzin. Tak też jest z „Carol of the Bells” – popularną kolędą opartą na ukraińskim śpiewie ludowym „Shchedryk”. Utwór ten skomponował Mykola Leontovych w 1914 roku i od tej pory Carol of the Bells został zaaranżowany i przerabiany wiele razy w różnych stylach muzycznych. Charakterystyczny czterotaktowy motyw został wykorzystany przez artystów wielu gatunków: klasycznej, metalowej, jazzowej, country, rockowej i popowej. Utwór znalazł się również w filmach, programach telewizyjnych i parodiach.

 

My również nie mogłyśmy poprzestać na słuchaniu, tylko postanowiłyśmy stworzyć własną, instrumentalna wersję tej piosenki świątecznej. Piękny zimowy klimat zrobiły tu janczary, których dźwięki przywołują na myśl dzwoneczki biegnących reniferów. Całość nagrałyśmy w warunkach domowych dobrze się przy tym bawiąc. Oto efekt naszego grudniowego spotkania:

Koncert charytatywny

IMG_9018Mirosław Nawrotek i społeczność „Barwy Pomocy” zorganizowali koncert charytatywny „od serca” dla siedemnastoletniego Jakuba, który jest w śpiączce po zachłyśnięciu się jedzeniem i obecnie przebywa w klinice „Budzik”. Odbyły się pokazy sportowe, kabaretowe, muzyka, taniec a do tego licytacje i kiermasz dla Kuby.

Duet Pinky Loops zagrał koncert z przygodami! Asi  w trakcie żywiołowego występu pękł podstawek, taki był ogień i zaangażowanie! Na szczęście zapasowy instrument uratował występ.

Za koncert Mirek Nawrotek podziękował duetowi ogromnymi bukietami niesamowicie pięknych róż.

Improwizacje z looperem

Pinky Loops podczas próby

Granie z looperem wymaga ogromnej dyscypliny i precyzji, więc dochodzeniu do perfekcji potrzebne są regularne próby. Na ogół na próbach aranżujemy znane utwory, tak aby dobrze zabrzmiały na instrumentach smyczkowych. Czasem jednak po prostu siadamy i zaczynamy improwizować opierając się na jakimś wymyślonym temacie. Tym razem chodził nam po głowie bas z muzyki do filmu Król Artur: Legenda Miecza i na tym motywie oparłyśmy nasze ćwiczenie improwizacji. Całość udało nam się zarejestrować widokiem „z nieba”. Tak wyglądało nasze Jam Session w samo południe: